Dakar 2021 | Ziua 4 | Emanuel Gyenes a obținut cea mai bună clasare din acest an

(4 voturi)

Etapa a IV-a de la #Dakar2021 s-a desfășurat astăzi (miercuri, 6 ianuarie) pe traseul Wadi Ad Dawasir - Riyadh pe o distanță de 813 kilometri, dintre care 337 km de proba specială, iar la final Emanuel Gyenes a obținut cea mai bună clasare din acestă ediție.

Astfel, la finalul celei mai lungi etape de la #Dakar2021, riderul de la Autonet Motorcycle Team a ocupat locul 33, cu timpul de 3 ore, 17 minute și 46 secunde, iar în clasamentul general provizoriu, Mani a mai urcat un loc, pe 36, cu timpul total de 17 ore, 19 minute și 11 secunde, la peste două ore în spatele liderului - XAVIER DE SOULTRAIT (FRA).

dakar 2021 traseu ziua4

La Clasa Malle Moto - Original, Mani a rămas pe locul patru la general după ce astăzi a ajuns din nou primul și a redus la 17 minute și 59 secunde diferența față de liderul ARUNAS GELAZNINKAS (LTU), iar la Clasa Marathon, Gyenes a ajuns al doilea și este pe trei la general.

Etapa a cincea are loc joi, 7 ianuarie, între Riyad și Buraydah, are o lungime de 625 km, iar 419 km sunt probă specială.