Echipa feminină a României, alcătuită din Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Daniela Dodean-Monteiro, Irina Ciobanu şi Adina Diaconu, a câştigat, duminică, titlul european la tenis de masă, impunându-se cu scorul de 3-2 în finala cu Germania, la competiţia găzduită de Luxemburg.

Federația Română de Fotbal a ajuns la o înțelegere de principiu cu antrenorul Cosmin Contra în privința preluării postului de selecționer al Naționalei României.

Lascăr Pană, unul dintre oamenii importanţi oameni din istoria handbalului românesc a decedat, la numai trei zile distanţă după ce împlinise 83 de ani!

Rezultatele slabe înregistrate de Olimpia în ultima perioadă și disensiunile dintre conducerea tehnică și cea administrativă a clubului par să-i fi adus pe suporterii ”galben-albaștrilor” la limita răbdării.

În urma recomandării Comisiei Tehnice a Federației Române de Fotbal, președintele Răzvan Burleanu și selecționerul Christoph Daum au convenit încetarea colaborării înaintea ultimelor două partide din preliminariile CM 2018, cu Kazahstan și Danemarca.

Sala de scrimă "Alexandru Csipler" din Satu Mare găzduiește în perioada 18-21 septembrie 2017, prima competiție oficială de scrimă din această toamnă: Cupa Federației la spadă.

Emanuel Gyenes a câștigat și în acest an medalia de aur de la International Six Days of Enduro după ce la ediția de anul trecut a câștigat în premieră medalia de aur la această competiție.