Silviu Roșu (CSA Steaua) a câștigat Cupa Satu Mare – Memorial “Vasile Costa” la floretă masculin individual Foto: Federația Română de Scrimă

CS Satu Mare și Federația Română de Scrimă cu sprijinul Primăriei Municipiului Satu Mare și a Consiliului Local Satu Mare, au organizat ediția a treia a Cupei Satu Mare – Memorial „Vasile Costa” la floretă masculin individual.
Concursul s-a disputat la Sala de sport a Colegiului Național Ioan Slavici și la Sala de scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare și s-a bucurat de prezența a 18 sportivi de la cinci cluburi din România și Republica Moldova: CS Satu Mare, ACS Balestra, CSA Steaua, CSTA București și Clubul de Scrimă Chișinău.
În 2017, trofeul a fost câștigat de către Silviu Roșu (CSA Steaua), care l-a învins în finală pe Alexandru Pîrva (CSA Steaua), scor 15-7.
Rezultatele de pe tabloul de 8 au fost următoarele:
Silviu Roșu (CSA Steaua) 15-1 Iustin Albeanu (ACS Balestra)
Alexandru Sîrb (CSA Steaua) 15-14 Cristian Răzvan (CSA Steaua)
Andrei Ciobănică (CSTA București) 15-7 Vlad Roșu (ACS Balestra)
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) 15-7 Andrei Ionică (CSA Steaua)
Semifinale:
Silviu Roșu (CSA Steaua) 15-8 Alexandru Sîrb (CSA Steaua)
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) 15-7 Andrei Ciobănică (CSTA București)
Finala:
Silviu Roșu (CSA Steaua) 15-7 Alexandru Pîrva (CSA Steaua)
În acest an, trofeul “Vasile Costa” – pentru cel mai bine clasat sportiv din Satu Mare i-a revenit floretistului Mark Fogel, de la Clubul Sportiv, care a încheiat concursul pe locul 16.