Rugby | România a învins Portugalia cu scorul de 33-17 Foto: Federația Română de Rugby

Rugby | România a învins Portugalia cu scorul de 33-17

(4 voturi)
Naționala de rugby a României a învins reprezentativa Portugaliei cu scorul de 33-17, într-un meci de verificare disputat sâmbătă pe Estadio National Campo de Honra din Lisabona.
Stejarii au intalnit Portugalia intr-o partida de verificare disputata pe durata a patru reprize de cate 20 de minute, victoria revenind echipei noastre cu rezultatul de 33-17 dupa ce a fost condusa cu 10-3 la finalul primelor doua sferturi.
Romania a inceput partida in formula: 1.Alexandru Savin, Florin Bardasu, Vlad Badalicescu, 4.Johan Van Heerden, 5.Ionut Muresan, 6.Andrei Iurea, 7.Dorin Lazar, 8.Razvan Ailenei, 9.Valentin Calafeteanu, 10.Jody Rose, 11.Stephen Shennan, 12.Florin Vlaicu, 13.Vladut Popa, 14.Ionut Dumitru, 15.Luke Samoa, rezultatul primelor 20 de minute fiind egal 3-3.
Pentru urmatoarele 20 de minute pe teren s-au aflat: 1.Alexandru Savin, 2.Florin Bardasu, 3.Vlad Badalicescu, 4.Valentin Poparlan, 5.Ionut Muresan, 6.Andrei Iurea,7.Cristian Chirica, 8.Razvan Ailenei, 9.Alexandru Tigla, 10.Luke Samoa, 11.Ionut Dumitru, 12.Vladut Popa, 13.Jack Umaga, 14.Madalin Lemnaru, 15.Stephen Shennan. A fost momentul in care lusitanii au preluat conducerea cu 10-3, in urma unui eseu marcat de Vasco Fragoso Mendes.
Cel de-al treilea sfert al partidei i-a gasit in teren pentru Stejari pe: 1.Constantin Pristavita, 2.Eugen Capatana, 3.Alexandru Gordas, 4.Johan Van Heerden, 5.Ionut Muresan, 6.Viorel Lucaci, 7.Andrei Iurea, 8.Dorin Lazar, 9.Valentin Calafeteanu, 10.Luke Samoa, 11.Ionut Dumitru, 12.Florin Vlaicu, 13.Vladut Popa, 14.Madalin Lemnaru, 15.Catalin Fercu, o repriza in care nu s-a marcat nicun punct, Os Lobos mentinandu-si avantajul.
Stejarii s-au dezlantuit pe final si in alcatuirea: 1.Constantin Pristavita, 2.Eugen Capatana, 3.Alexandru Gordas, 4.Johan Van Heerden, 5.Valentin Poparlan, 6.Viorel Lucaci, 7.Cristian Chirica, 8.Dorin Lazar, 9.Florin Surugiu, 10.Jody Rose, 11.Ionut Dumitru, 12.Florin Vlaicu, 13.Jack Umaga, 14.Madalin Lemnaru, 15.Catalin Fercu, au marcat cinci eseuri, autori Catalin Fercu, Viorel Lucaci, Madalin Lemnaru, Dorin Lazar si Ionut Dumitru.
In repriza de final si portughezii au mai inscris o incercare prin Duarte Marques, acestia utilizand urmatoarea echipa: 1.Francisco Fernandes, 2.Duarte Diniz, 3.Francisco Bruno, 4.Geordie Mcsullea, 5.José Maria Filho, 6.Manuel Picão, 7.Sebastião Villax, 8.Vasco Fragoso Mendes, 9.Francisco Pinto Magalhães, 10.Nuno Sousa Guedes, 11.Pedro Silvério, 12.Tomás Appleton, 13.António Vidinha, 14.José Maria Vareta, 15.Cyrille Andreu.
Romania a castigat cu 33-17 in Portugalia si saptamana viitoare Stejarii vor debuta in Rugby Europe Championship la Offenbach unde vor intalni Germania.