Handbal | Etapa 8 | ADEP Satu Mare 27 - 37 Universitatea Craiova Foto: Sportul Sătmărean

Handbal | Etapa 8 | ADEP Satu Mare 27 - 37 Universitatea Craiova

(4 voturi)
Duminică, în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, handbaliștii de la ADEP Satu Mare au jucat în cadrul etapei a VIII-a din Seria B a Diviziei A la handbal masculin în compania echipei Universitatea Craiova.
Din păcate sătmărenii au fost învinși la o diferență de zece goluri, după ce în prima repriză au reușit să țină aproape de echipa Universitatea, cele două echipe trecând alternativ la conducere, iar la pauză diferența a fost două goluri în favoarea oltenilor.
În repriza secundă craiovenii au controlat în totalitate jocul și s-au desprins încet-încet, 23-15 (min. 42) și 31-21 (min. 50), iar la final s-a înregistrat o diferență de zece goluri în favoarea Universității Craiova.
În acest început de sezon CS ADEP Satu Mare a obţinut o singură victorie, 25-23 cu CS Şcolar Reşiţa, însă după neprezentarea de la Târgu Jiu sătmărenii au fost penalizați de Federația Română de Handbal cu 3 puncte și sunt pe ultimul loc în Seria B a Diviziei A.
Etapa următoare, duminică, 19 noiembrie, Adep Satu Mare va juca în deplasare la vecina de județ, CS Minaur Baia Mare II.

Etapa 8: ADEP Satu Mare 27 – 37 Universitatea Craiova (12-14)
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: C. Foltic şi C. Pipa (Oradea);
ADEP Satu Mare: Merla Adrian, Pogyina Cristian - Mermeze Bogdan (7 goluri), Tatar Daniel (4 goluri), Morar Alex (4 goluri), Strugurcanu (3 goluri), Baroș Paul (3 goluri), Saroz Cosmin (2 goluri), Vaștag Vlăduț (2 goluri), Podina Beniamin (1 gol), Pop Raul (1 gol);
Antrenori: Dan Sebastian și Kinedi Albert;
Universitatea Craiova: Gheorghiță, Lupitu – Ciorogaru 7, Păun 6, Mănescu 6, Iovănescu 5, Luntraru 3, Zaritci 3, Mitran 2, Șerban 1, Gavrilă 1;
Antrenori: Costin Dumitrescu și Cătălin Popescu;