Handbal | Înfrângere pentru CSM Satu Mare în ultimul meci din sezonul regulat Foto: HC Vaslui

Handbal | Înfrângere pentru CSM Satu Mare în ultimul meci din sezonul regulat

(4 voturi)
Sezonul regulat în Liga Zimbrilor la handbal masculin s-a încheiat în acest weekend, astfel se ştiu cele patru sferturi de finală din play-off, dar şi meciurile din partea a doua a clasamentului.
Pe jumătatea de sus a tabloului se vor juca meciurile Dinamo – Dunărea Călăraşi şi HC Odorhei – HCDS Constanţa, în timp ce în partea inferioare sunt programate CSM Bucureşti – HC Vaslui şi Potaissa Turda – Poli Timişoara. Calificarea în semifinale va fi decisă după sistemul cel mai bun din trei meciuri.

CSM Satu Mare
a încheiat prima parte a campionatului cu o înfrângere, în deplasare la HC Vaslui, scor 26-23, unde, ca în multe alte meciuri din acest sezon, au condus în prima partea a meciului (6-5, min. 18), însă au cedat în repriza secundă. La pauză gazdele au intrat cu un avantaj liniștitor de cinci goluri, 14-9, însă băieții lui Varady au revenit pe finalul reprizei secunde și s-au apropiat la două goluri cu trei minute înainte de final, 24-22, dar nu a fost suficient, vasluienii câștigând la final cu scorul de 26-23.

În urma acestei victorii, HC Vaslui încheie sezonul regulat pe locul 7 în clasmentul Ligii Zimbrilor, în timp ce CSM Satu Mare termină campionatul pe ultimul loc, cu doar 4 puncte și va intra în lupta play-out-lui cu un singur punct. Alături de sătmăreni în lupta pentru evitarea retrogradării vor mai fi echipele CSU Suceava (18 p), CSM Focşani (16 p), Steaua București (15 p), și CSM Făgăraş (7 p). La finalul play-out-lui ultima echipă va retrograda direct, iar formaţiile de pe locurile 3-4 vor merge la turneul de baraj.

HC Vaslui 26 - 23 CSM Satu Mare (14-9)
Arbitri: M. Parvu (B)/M. Potirniche (BZ);
Observator FRH: I. Enache (BV);
HC Vaslui: Gabriel Bujor 10 goluri, Didi Hrimiuc 3 goluri, Gabriel Cotinghiu 3 goluri, Busecan 2 goluri, Barac 2 goluri, Hagiu 1 gol, Mihai Bujor 1 gol, Sandu Mihai 1 gol, Popescu 1 gol, Cumpanici 1 gol,, Anton 1 gol;
CSM Satu Mare: Lazici 7 goluri, Mureșan 6 goluri, Olah 5 goluri, Crăciun 2 goluri, Rogoz 1 gol, Ungar 1 gol, Trifunovici 1 gol, Suciu, Stan, Cioroiu și Pogyină.
Antrenor: Iuliu Varady;