5 CSM Victoria Carei 10 5 2 3 18 13 16 1 17
10 Voinţa Doba 10 1 1 8 15 40 4 0 4
11 Dari Lipău 10 0 1 9 10 44 0 1 1
Liga a IV-a Elite | Dari Lipău a obținut primul punct din acest sezon. Toate rezultatele etapei Foto: Sportul Sătmărean / Valentin Păduraru

(5 voturi)
Sâmbătă s-au disputat primele două meciuri din cadrul etapei a VIII-a a ligii de elită din fotbalul județean sătmărean, ambele fiind câștigate de echipele gazdă.
Derby-ul etapei, disputat la Beltiug, între Știința și Energia Negrești a fost câștigat la scor de neprezentare de echipa pregătită de Cosmin Iuhas. Beltiugul a deschis scorul prin Adrian Donca cu patru minute înainte de pauză, Daniel Feier a dublat avantajul gazdelor cu o scăriță superbă în minutul 55, iar Richard Gulya a închis tabela cu golul marcat în minutul 65.

Duminică, duelul nou-promovatelor, FC Certeze - Dari Lipău, s-a încheiat nedecis, 3-3, la capătul unui meci spectaculos, ambele echipe încercând să obțină prima victorie din acest sezon. FC Certeze a condus în permanență pe tabelă, 1-0, 2-1 și 3-2, însă de fiecare dată echipa pregătită de Ștefan Gerstenmaier a reușit să revină și să egaleze, obținând astfel primul punct în liga de elită a fotbalului județean sătmărean.
Talna Oraşu Nou a administrat un sec 7-0 Voinței Doba, iar liderul clasamentului, Crasna Moftinu Mic a învins cu 4-1 Voința Babța, după ce Andrei Pop a deschis scorul pentru Babța în minutul 5. Alin Merce a egalat pentru Moftin în minutul 17, iar Lucian Giurgiuman a adus liderul în avantaj după alte trei minute, stabilind și scorul pauzei. Raul Ștef a înscris în primul minut al reprizei pentru 3-1, scorul final fiind stabilit cu cinci minute înainte de final de Claudiu Soproni, 4-1. Crasna Moftinu Mic este singura echipă cu victorii pe linie în acest sezon, iar etapa următoare va juca în deplasare la CSM Victoria Carei.