Liga a IV-a Elite | Cosmin Iuhas debutează cu victorie la noua sa echipă Foto: Valentin Păduraru

Liga a IV-a Elite | Cosmin Iuhas debutează cu victorie la noua sa echipă

(6 voturi)
Astăzi, pe terenul din Beltiug, s-a disputat primul meci din sezonul 2017/2018 al ligii de elită din fotbalul județean sătmărean, gazdele de la Știința primind vizita echipei CSM Victoria Carei.
Primul meci al sezonului a fost foarte disputat și spectaculos atât în teren cât și pe tabelă, cele șase goluri marcate de cele două echipe făcând deliciul spectatorilor prezenți la meci.
Cosmin Iuhas a reuşit să debuteze cu victorie în primul meci din calitatea de antrenor al celor de la Știința Beltiug, noua echipa sa reuşind să câştige cu scorul de 4-2, după ce au fost conduși cu 2-0, în minutul 62.
Prima repriză a fost foarte disputată, cele două echipe având multe ocazii de poartă, iar echipa din Beltiug a fost aproape de a intra în avantaj la pauză, însă Marius Baciu a ratat o lovitură de la 11 m.
Careienii au început foarte hotărâți repriza secundă, Boldizsar deschizând scorul în minutul 57, iar după alte cinci minute Alex Malinetescu a marcat și el și Victoria conducea cu 2-0. Echipa din Beltiug a revenit în joc după ce Marius Toma a transformat un penalty în minutul 68, iar Marius Baciu s-a revanșat pentru penalty-ul ratat în prima repriză și a egalat în minutul 78. În ultimele minute de joc echipa lui Cosmin Iuhas a mizat pe cartea atacului, iar acest lucru s-a dovedit câștigător, Donca (min. 84) și Gulya (min. 88) marcând golurile victoriei și aducând primul succes din noul sezon pentru Știința Beltiug.
  • ”Este o experiență nouă pentru mine în calitate de antrenor la o echipă cu condiții bune, cu jucători de calitate pentru nivelul Ligii a IV-a împreună cu care vreau să realizăm lucruri frumoase. Azi a fost un prim meci, o victorie importantă, un meci nebun în care am câștigat în primul rând ca echipă, apoi ca grup și îmi doresc ca Beltiugul să fie o echipă pe care atunci când o întâlnești să impună respect”, a declarat pentru sportulsatmarean.ro, antrenorul Cosmin Iuhas.
  • ”NU a câștigat Beltiugul, a pierdut Careiul. Sunt dezamăgit de jocul echipei mele, nu se poate să te bată o echipă mediocră a Beltiugului (...) Din păcate golul doi al gazdelor a fost marcat dintr-o poziție flagrantă de offside...”, a declarat pentru sportulsatmarean.ro, antrenorul Răzvan Nintaș.
Știința Beltiug 4 - 2 CSM Victoria Carei (0-0)
Marcatori: Toma (min. 68), Baciu (78), Donca (min. 84) și Gulya (min. 88) / Boldizsar (min. 57) și Malinetescu (min. 62);
Arbitri: Neichi Sergiu, Pop Cristian, Girați Cristian;
Observator: Brudașca Bogdan;
Știința Beltiug: Nichita - Moldovan, Szantai, Toma, Potra, Cireap, Bogar, Coți, Gulya, Baciu, Donca;
Antrenor: Cosmin Iuhas;
CSM Victoria Carei: Preg - Griszhaber, Orosz, Tempfli, Pușcaș, Csentery, Silaghi, Varga, Boldizsar, Nylvan, Malinetescu;