Liga a IV-a Elite | Talna Orașu Nou a câștigat derby-ul Oașului

(5 voturi)
Talna Orașu Nou a câștigat derby-ul Oașului disputat în cadrul etapei a XIII-a din Liga de Elită a fotbalului județean sătmărean cu scorul de 4-1, iar în urma acestei victorii echipa lui Lucian Homorozan și-a consolidat poziția a doua în clasament, cu 31 puncte, în timp ce Energia Negrești a coborât pe locul patru, cu 26 puncte.
Cele două echipe veneau după victorii obținute în prima etapă din acest an, Talna câștigând greu pe teren propriu, 3-2, cu penultima clasată, Victoria Apa, iar Energia Negrești a câștigat la scor, 6-0, în deplasare la Voința Doba.
Derby-ul Oașului dintre Energia Negrești și Talna Orașu Nou a fost arbitrat de aceeași brigada de arbitri care a condus și derby-ul Ligii 2 dintre Olimpia și Juventus București: Robert Dumitru, Szabo Gero și Mihai Marica, observatorul meciului fiind vicepreședintele AJF Satu Mare, Constantin Por, iar al patrulea oficial a fost Ovidiu Mazilu.

Echipa lui Homorozan a început perfect meciul și după doar șase minute a deschis scorul prin Flaviu Goja, iar din minutul 16 a jucat în superioritate numerică, arbitrul Robert Dumitru eliminându-l pe Lucian Pop pentru un fault grosolan.
Imediat după pauză golghetereul Negreștiului, Gheorghe Ghiriti, a reaprins speranțele gazdelor cu golul reușit în minutul 54, însă dubla marcată în doar cinci minute de fostul jucător de la Dorolț, Daniel Jakkel (min. 66 și 71) a închis jocul, iar în ultimul minut al meciului Claudiu Soproni a stabilit scorul final, 4-1 pentru Talna Orașu Nou.
În urma rezultatelor înregistrate în primele trei meciuri ale etapei, Unirea 08 Tășnad rămâne liderul clasamentului cu 34 puncte, Talna Orașu Nou își consolidează locul secund (31 puncte) după ce a câștigat derby-ul Oașului cu Energia Negrești, iar CSM Victoria Carei urcă pe locul trei (27 puncte), cu un punct peste Energia Negrești.

Energia Negreşti 1 - 4 Talna Oraşu Nou (1-0)
Marcatori: Gheorghe Ghiriti (min. 54)/Flaviu Goja (min. 6), Daniel Jakkel (min. 66 și 71), Claudiu Soproni (min. 90);
Teren: Oașul (Negrești Oaș);
Arbitri: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe), Szabo Gero (Cluj-Napoca), Mihai Marica (Bistrița);
Arbitru de rezervă: Ovidiu Mazilu;
Observator: Por Constantin;

Energia Negreşti: Andrei Gergely - Daniel Neamț, Ioan Ugocian, Lucian Pop, Ioan Huszti, Gheorghe Solomes, Pavel Nemeș, Remus Ardelean, Sebastian Balog, Gheorghe Ghiriti, Tudor Tothăzan;
Rezerve: Gheorghe Sofran, Sergiu Stan, Silvian Tpthăzan, Florin Ciorbă, Marius Pop, Marius Cuha, Claudiu Berinde;
Antrenor: Vasile Mociran;

Talna Oraşu Nou: Daniel Miclea - Daniel Jakkel, Marian demian, Răzvan Fazekas, Lucian Homorozan, Claudiu Soproni, Kristof Balint, Flavius Goja, Erdei Sandor, Denis Filip, Erdei Cristian;
Rezerve: Erdei Matyas, Bute Janos, Cristian Bârle, Daniel Varga, Rareș Crainic, Istvanfi Attila, Erdei Attila;
Antrenor: Lucian Homorozan;