Liga 2 | Olimpia a obținut doar o remiză cu ASU Politehnica Timişoara Foto: Valentin Păduraru

Liga 2 | Olimpia a obținut doar o remiză cu ASU Politehnica Timişoara

FC Olimpia Satu Mare a obținut doar un rezultat de egalitate, pe teren propriu, 1-1, cu ocupanta locului 10, ASU Politehnica Timişoara și rămâne fără victorie în ultimele opt meciuri disputate în această primăvară în Liga 2.
Rezultatul de egalitate a fost stabilit după primele zece minute de joc, Adrian Voicu deschizând scorul cu un șut la colțul scurt, din colțul careului de 16 m, care a trecut pe sub portarul Gakos (min. 6), iar după doar patru minute, Carol Taub a restabilit egalitatea cu un șut la colțul lung al porții apărate în premieră de al treilea portar al Olimpiei, Bogdan Dascălu.

După marcarea celor două goluri, sătmărenii au avut mai multe ocazii de gol prin Silviu Pană (șut din vole care trece puțin pe lângă poartă), Ursu (șut la colțul lung, respinge Gakos) și din nou Silviu Pană, pe finalul reprizei, însă șutul acestuia din ”căciula” careului s-a dus peste poarta lui Gakos. Poli a fost aproape de gol în minutul 31, lovitura de cap a lui Mera trecând puțin alături, după un corner executat de Stancu.

Pe parcursul reprizei secunde, ambele echipe și-au creat ocazii de poartă, sătmărenii lăsând senzația că puteau obține mai mult, iar în minutul 90, ca și etapa trecută la Arad, Vasile Pop a ratat ocazia meciului, șutul său lovind bara porții lui Gakos. La ultima fază a meciului, timișorenii puteau să dea lovitura după incursiunea lui Blănaru de pe partea stânga, însă lobul trimis spre colţul lung trece puțin pe lângă vinclul porţii lui Dascălu și meciul se termină la egalitate, 1-1.

Sătmărenii rămân cu o singură victorie în această primăvară, 2-1, în deplasare la FC Brașov (plus victoria la masa verde cu Unirea Tărlungeni), iar rezultatele slabe din ultima perioadă încep să se vadă și în tribunele Stadionului ”Olimpia - Daniel Prodan” unde vin din ce în ce mai puțin spectatori. Astăzi, chiar dacă intrarea a fost liberă, nu au fost mai mult de 300 spectatori, galeria sătmăreană a lipsit, însă fundalul sonor a fost acoperit de numeroasa galerie timișoreană care și-a încurajat echipa pe toată perioada meciului.

FC Olimpia 2010 Satu Mare 1 - 1 ASU Politehnica Timişoara (1-1)
Marcatori: Adrian Voicu (min. 6) / Carol Taub (min. 10);
Stadion: ”Olimpia - Daniel Prodan”;
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad);
Asistenți: Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca) şi Marius Bălan (Dej);
Arbitru de rezervă: Necrici Razvan (Baia Mare);
Observatori FRF: Marc Vasile (Cluj-Napoca) și Lucaci Adrian (Arad);

FC Olimpia 2010 Satu Mare: Dascălu - Ciul, Mureşan, Heil (cpt.), Faur, Villand, Krausz, Pop, Pană, Ursu, Voicu;