Liga 3 | Unirea Tășnad a produs surpriza etapei, învingând ”U” Cluj Foto: Valentin Păduraru

Liga 3 | Unirea Tășnad a produs surpriza etapei, învingând ”U” Cluj

(15 voturi)
FC Unirea Tășnad a administrat, astăzi, pe Stadionul Unirea din Tășnad, prima înfrângere într-un meci oficial, după un an de zile de invincibilitate, echipei FC Universitatea Cluj.
Motivaţi de cel mai important joc din ultima perioadă a fotbalului tășnădean, jucătorii sătmăreni au început curajos partida, iar în minutul zece incursiunea lui Adrian Ciul de pe partea stângă este oprită prin fault, în careu, de tânărul portar de la ”U”, arbitrul partidei indicând lovitură de la 11 m. Gabi Cădar a transformat fără probleme penalty-ul şi Unirea conducea cu 1-0.
Imediat după deschiderea scorului, portarul Albuţ l-a înlocuit pe Dinu care nu și-a revenit după contactul de la faza penalty-ului cu Adrian Ciul, iar Brian Lemac a fost înlocuit cu Moldoveanu.
Elevii lui Marius Popescu au trecut la conducerea jocului, Goga fiind în două rânduri aproape de gol (min. (34 și 36), însă la pauză s-a intrat cu avantajul minim al tășnădenilor.

În repriza secundă, "U" Cluj a alergat după egalare, însă nici Goga, nici Florescu sau Moldoveanu nu au reușit să desfacă apărarea Tășnadului condusă impecabil de Bălău și Vădan. Unirea s-a mulţumit să joace pe contraatac repriza secundă, iar la una dintre aceste acţiuni, în minutul 82, Imi Nagy a dat lovitura de graţie clujenilor marcând pentru 2-0. Pe final de meci, ambele echipe au fost aproape de gol, Bogdan Faur ratând șansa de face 3-0 pentru Unirea, iar Claudiu Băican a respins miraculos, în transversală, un șut al oaspeților.
S-a terminat 2-0 pentru tășnădeni care, în urma rezultatelor înregistrate în această etapă, urcă pe locul 8 în clasamentul seriei a V-a, cu șase puncte din trei meciuri, iar ”U” Cluj ocupă locul 9, cu 4 puncte.
Cele două echipe cu punctaj maxim după primele etape, Industria Galda şi ACS Comuna Recea au obţinut doar câte un punct astăzi, 1-1 acasă cu CS Iernut, respectiv 3-3 în deplasare cu Performanţa Ighiu.

FC Unirea Tășnad 2 - 0 FC Universitatea Cluj (1-0)
Marcatori: Gabi Cădar (min. 13 - penalty), Imi Nagy (min. 82);
Stadion: Unirea (Tășnad);
Arbitru: Lădar Razvan (Oradea);
Asistenți: Tocai Emeric (Sibiu) și Nagy Daniel (Mediaş);
Observatori: Birjac Gavril (Zalău) și Kemenes Emil (Baia Mare);
FC Unirea Tășnad: Claudiu Băican - Călin Vădan, Marius Bălău (cpt.), Gabriel Cădar, Bogdan Faur, Adrian Ciul, Raul Stanciu, Sergiu Bercean, Lucian Dascăl, Mark Parnău, Mario Silaghi;
Rezerve: Raul Cherecheș - Alex Vereș, Mădălin Bolba, Nagy Zoltan, Flaviu Moș, Raul Silaghi, Denis Chivari;
Antrenori: Marius Botan și Bogdănel Moise;
FC Universitatea Cluj: Iulian Dinu - Rareș Takacs, Marius Ionescu, Andrei Cordoș, Victor Manu, Gabriel Giurgiu (cpt), George Florescu, Adrian Micaș, Dorin Goga, Brian Lemac, Andrei Hațiegan;
Rezerve: Călin Albuț - Mihai Onocaș, Darius Hâmpea, Valentin Lemnaru, Tudor Telcean, Octavian Ursu, Robert Moldoveanu;