Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Fotbal juniori | O victorie, un egal și două înfrângeri pentru juniorii sătmăreni Foto: Sportul Sălăjean

Fotbal juniori | O victorie, un egal și două înfrângeri pentru juniorii sătmăreni

Evaluaţi acest articol
(12 voturi)
În weekend a început ediția 2017-2018 a campionatelor de juniori ale României, U17 și U19.
Cele două campionate organizate de FRF se desfășoară în acest sezon  într-un nou format, cu 114 echipe la start, iar sistemul de desfășurare al competiției va avea patru etape (vezi mai jos sistemul de desfășurare).
În cele două campionate organizate de FRF județul Satu Mare are înscrise patru echipe, două de la FC Olimpia 2010 Satu Mare (U17/U19) și două de la Liceul cu Program Sportiv Satu Mare (U17/U19). Echipele sătmărene au fost repartizate în seria 14, alături de ACS Atletic Zalău, ACS Sticla Arieșul Turda, ACS FC Ardealul Cluj și LPS Cluj-Napoca.

În prima etapă din ETAPA PRELIMINARĂ, la U19, LPS Satu Mare (antrenor profesor Ștefan Gerstenmaier) a pierdut în deplasare la ACS Sticla Arieșul Turda, scor 4-3, iar echipa pregătită de Mircea Bolba a terminat la egalitate, 0-0, pe terenul echipei ACS Atletic Zalău.
Singura victorie din acest weekend pentru juniorii sătmăreni a fost obținută de echipa U17 a LPS-lui antrenată de Mihai Svegler Sabău, 3-1 în deplasare la ACS Sticla Arieșul Turda, în timp ce juniorii U17 de la Olimpia (antrenor Tiberiu Csik) au suferit cea mai catregorică înfrângere, 5-0, pe terenul echipei ACS Atletic Zalău.

Etapa 1, ETAPA PRELIMINARĂ U17:
U 17: ACS Sticla Arieșul Turda  1 - 3 LPS Satu Mare     
U 17: ACS Atletic Zalău 5 - 0 FC Olimpia 2010 Satu Mare
Etapa 1, ETAPA PRELIMINARĂ U19:
U 19: ACS Sticla Arieșul Turda  4 - 3 LPS Satu Mare
U 19: ACS Atletic Zalău 0 - 0  FC Olimpia 2010 Satu Mare

Sistemul de desfășurare al celor două competiții:
1 Etapa I – ETAPA PRELIMINARĂ U17/U19 (tur–retur) (aceasta etapă este comună cu etapa preliminară a competiției U17/U19 Național);
2. Etapa a II - a – ETAPA REGULARĂ LIGA ELITELOR U17/U19  (tur–retur);
3. Etapa a III - a – ETAPA SEMIFINALĂ LIGA ELITELOR U17/U19;
4. Etapa a IV- a – ETAPA FINALĂ LIGA ELITELOR U17/U19;
În etapa preliminară, cluburile participante vor fi repartizate în 19 serii a 6 echipe, pe  baza criteriului geografic, urmând ca după terminarea acestei etape, echipele calificate în Liga Elitelor să fie împărțite în două serii a câte 10 echipe.
În etapa regulară participă:
În Liga Elitelor U17/U19 participă echipele Centrelor Naționale de Pregătire și echipele  care  la sfârșitul etapei preliminare U17/U19 se clasează pe locul I în seria din care fac parte.
În etapa semifinală a competiției participă 4 echipe, respectiv echipele clasate pe locurile 1 și 2 din cele două serii ale etapei regulare.
În etapa finală participă:
- Echipa învinsă din semifinala 1 vs echipa învinsă din semifinala 2 (finala mică)
- Echipa învingătoare din semifinala 1 vs echipa învingătoare din semifinala 2 (finala mare)

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Clasamente fotbal județean

  1. ELITE
  2. Liga 4 A
  3. Liga 4 B
  4. Liga 5
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points Home Points Away Points
1 Turul Micula 3 3 0 0 22 2 3 6 9
2 Crasna Moftinu Mic 3 3 0 0 8 2 3 6 9
3 Energia Negreşti 3 2 0 1 9 4 6 0 6
4 Talna Oraşu Nou 3 2 0 1 9 5 3 3 6
5 Ştiinţa Beltiug 2 2 0 0 6 3 3 3 6
6 Recolta Dorolţ 3 1 0 2 5 5 0 3 3
7 Voinţa Doba 2 1 0 1 6 8 3 0 3
8 CSM Victoria Carei 3 1 0 2 6 8 3 0 3
9 Voinţa Babţa 2 0 0 2 3 7 0 0 0
10 Dari Lipău 3 0 0 3 4 17 0 0 0
11 FC Certeze 3 0 0 3 1 18 0 0 0