Baschet | CSM Satu Mare s-a calificat la turneul "Final 8" al Cupei României Foto: Sportul Sătmărean / Valentin Păduraru

Baschet | CSM Satu Mare s-a calificat la turneul "Final 8" al Cupei României

(7 voturi)
Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au câștigat sâmbătă seară returul din prima fază a Cupei României jucat în compania Universității Cluij și s-a calificat la turneul "Final 8" al Cupei României.
După înfrângerea din meciul tur de la Cluj, 77-73, sătmărencele au avut un meci greu și în meciul din sala LPS ”Ecaterina Both” unde echipa Universității a venit hotărâtă să-și vândă scump pielea, iar acest lucru s-a văzut pe toată durata meciului, echipa pregătită de Marius Dobă rușind să se impună abia în ultimul sfert.

CSM Satu Mare a câștigat la limită primul sfert, 22-21, sfertul doi s-a încheiat la egalitate, 16-16, iar la pauza mare s-a intrat cu un avantaj de un punct în favoarea sătmărencelor, 38-37. Sfertul trei a revenit oaspetelor la o diferență de cinci puncte, 20-15 și în ultimele zece minute de joc CSM-ul avea o misiune grea, fiind nevoite să recuperze cele 5 puncte+diferența de 4 puncte din meciul tur. A fost un sfert excelent pentru sătmărence, acestea egalând repede la 60, după care au trecut la conducere și cu cinci minute înainte de final aveau un avantaj de 9 puncte, 69-60, iar la final CSM Satu Mare s-a impus la o diferență de zece puncte, 80-70, și s-a calificat la turneul "Final 8" al Cupei României.

CSM Satu Mare 80 – 70 ”U” Cluj-Napoca (22-21, 16-16, 15-20, 27-13)
CSM Satu Mare: Mandache (25p), Williams (24p), Solopova (13p), Harrison (6p), Baltic (4p), Uiuiu (3p), Szmutku (2p), Green (2p);
Antrenor: Marius Dobă;
”U”Cluj-Napoca: Stroman (29p), Vorpahl (18p), Ghizilia (12p), Taylor (5p), Kaiusi (2p), Voica (2p);

Rezultate prima fază a Cupei României:
CSU Alba Iulia 63-62 CS Phoenix Galati (în tur 53-62)
CSM Satu Mare 80-70 CS Universitatea Cluj  (în tur 73-77)
FCC ICIM Arad 59-57 SCM Timisoara  (în tur 64-69)
ACS BC Sirius Tg. Mures 61-74 CSBT Alexandria (în tur 62-82)
S-au calificat în Final 8 ( 23-25 februarie 2018): Sepsi Sf. Gheorghe, Olimpia Brașov – calificate direct, CSM Satu Mare, Phoenix Galați, SCM Timișoara, CSBT Alexandria – învingătoare; ICIM Arad, Universitatea Cluj-Napoca – lucky loser;
Pentru CSM Satu Mare urmează primul meci în Liga Națională care se va juca tot în compania echipei ”U” Cluj, joi, de la ora 18:00, în deplasare la Cluj-Napoca. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport.