Baschet | Obiectiv ratat pentru CSM Satu Mare după înfrângerea cu ICIM Arad Foto: Sportul Sătmărean

Baschet | Obiectiv ratat pentru CSM Satu Mare după înfrângerea cu ICIM Arad

(5 voturi)
Meciul decisiv pentru ”calificarea în finala pentru locurile 5-6” dintre CSM Satu Mare și Univ. Goldiș ICIM Arad s-a jucat în această seară în Sala LPS “Ecaterina Both”, iar arădencele s-au ”calificat” după o victorie clară, 82-66.
În urma acestei înfrângeri, sătmărencele au ratat obiectivul trasat de conducere la începutul campionatului și vor juca pentru locurile 7-8 cu CSBT Alexandria.
Sătmărencele au condus foarte puțin în meciul de astăzi, 7-5 (min. 2:11), 11-7 (min. 3:13) și 13-7 (min. 3:42), după care au trecut la conducere arădencele 20-13 (min. 5:20), 24-18 (min. 8:21), iar la finalul primului sfert ICIM-ul avea un avantaj de opt puncte, 28-20. Sfertul doi a fost câștigat categoric de echipa din Arad, 22-12, iar la pauza mare s-a intrat cu un avantaj de 18 puncte în favoarea ICIM-lui. Partea a doua a meciului a fost mai echilibrată, CSM-ul a câștigat sfertul trei, 18-15, și l-a pierdut pe ultimul, 18-17, astfel că finalul de meci a înregistrat o diferență de 14 puncte în favoarea echipei Univ. Goldiș ICIM Arad, 82-66.
CSM Satu Mare va juca ultimele jocuri ale acestui sezon competițional din baschetul feminin românesc cu CSBT Alexandria, cele două echipe vor ”lupta” pentru locul 7... Partidele vor avea loc pe 19 aprilie (Satu Mare), 22 aprilie și 25 aprilie dacă va mai fi cazul.

CSM Satu Mare 66 - 82 Univ Goldiş ICIM Arad (20-28, 12-22, 18-15, 16-17)
Sala: LPS Satu Mare;