Baschet | CSM Satu Mare a pierdut meciul decisiv de la Târgoviște Foto: Valentin Păduraru

Baschet | CSM Satu Mare a pierdut meciul decisiv de la Târgoviște

(2 voturi)
CSM Târgoviște s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Feminin după ce a câștigat meciul decisiv disputat în această seară pe propriul teren în compania baschetbalistelor de la CSM Satu Mare, scor 57-43.
Sătmărencele au avut un început bun de meci câștigând primul sfert la o diferență de cinci puncte, 12-8, însă au urmat două sferturi în care gazdele au forțat, jucătoarele de la CSM Satu Mare au marcat câte șase puncte/sfert și s-a intrat în ultimul sfert al meciului cu un avantaj de 20 puncte în favoarea echipei din Târgoviște.
Sătmărencele au forțat în ultimele zece minute ale meciului și au câștigat cu 19-13, însă diferența nu a fost suficientă, gazdele câștigând meciul cu 57-43 și implicit calificarea în careul de ași al campionatului.
CSM Târgoviște va juca primul meci din semifinale în deplasare la ”U” Cluj, vineri, 7 aprilie, în timp ce baschetbalistele de la CSM Satu Mare vor juca în aceeași zi pentru locurile 5-8, pe teren propriu cu Univ Goldis ICIM Arad.

CSM Târgoviște 57 - 43 CSM Satu Mare s-a încheiat (8-12, 18-6, 18-6, 13-19)
Sala: Sporturilor Târgoviște;
Spectatori: 1000;
Arbitri: Fabiana Martinescu, Alexandra Stan, Valentin Negrea;
Comisar FRB: Svetlana Simion;
CSM Târgoviște: Poole 14 puncte, Green 12 puncte, Coker 10 puncte, Toma 9 puncte, Cosby 7 puncte, Chivu 5 puncte, Fodor, Virjoghe;
Antrenor: C. Tănase;
CSM Satu Mare: Reed 8 puncte, Baltic 7 puncte, Szmutku 6 puncte, Olah 5 puncte, Tavic 5 puncte, Laza 3 puncte, Crăciun 3 puncte, Batey 2 puncte, Ferenczi 2 puncte, Canty 2 puncte;