Baschet | Înfrângere pentru CSM Satu Mare. Duminică, la Târgoviște se joacă meciul decisiv Foto: Valentin Păduraru

(6 voturi)
Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au pierdut în această seară meciul doi din cadrul play-off-ului Ligii Naționale de baschet feminin, iar calificarea în careul de ași se va juca duminică, la Târgoviște.
Dacă duminica trecută, CSM Satu Mare a fost surpriza plăcută a sferturilor de finală reușind să câștige chiar pe terenul echipei CSM Târgoviște, meciul doi disputat astăzi în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, în fața a peste 350 de spectatori, a fost câștigat de baschetbalistele din Târgoviște, care au venit hotărâte să răzbune înfrângerea din primul meci și să joace meciul decisiv pe propriul teren.

Portughezul Araujo a început meciul cu Olah, Tavic, Reed, Batey și Canty, sătmărencele au câștigat lovitura de start, însă au ratat primul atac, iar pe contră Green a marcat un coș de 3 puncte. În primele minute de joc, cele două echipe s-au întrecut în ratări, până la jumătatea primului sfert s-au marcat doar șapte puncte, 4-3 pentru Satu Mare, iar la finalul sfertului de debut, scorul a fost egal, 13-13.
Sfertul doi a fost foarte slab pentru sătmărence, iar diferența de zece puncte înregistrată la pauza mare, 23-33, s-a dovedit a fi decisivă până la final, exact ca în primul sfert de la Târgoviște, când Satu Mare a câștigat la o diferență de 11 puncte...

Sfertul al treilea a fost câștigat de fetele lui Araujo, 15-10, iar în ultimul sfert, sătmărencele au fost într-o cursă de urmărire, diferența de opt puncte înregistrată în minutul 32 fiind redusă la o posesie, 46-48, în minutul 37. Ratările din ultimul minut ale lui Reed și Tavic și coșul lui Coker marcat cu 11 secunde înainte de final au tranșat victoria în favoarea dâmbovițencelor, iar duminică, 2 aprilie, de la ora 18:00, în Sporturilor din Târgoviște se va juca meciul decisiv pentru accederea în semifinalele competiției.

CSM Satu Mare 53-57 CSM Târgovişte (13-13, 10-20, 15-10, 15-14)
Sala: LPS Ecaterina Both din Satu Mare;
Spectatori: aproximativ 350;
Arbitri: Amalia Marchiș (Cluj-Napoca), Istvan Bertalan (Cluj-Napoca) și Cristian Trofim (Timișoara);
Comisar FRB: Radu Vaida (Oradea);
CSM Satu Mare: Reed 16, puncte (9 recuperări + 5 pase decisive), Baltic 16 puncte (11 recuperări), Tavic 9 puncte, Laza 5 puncte, Batey 5 puncte, Canty 2 puncte, Olah, Ferenczi, Crăciun, Szmutku, Uiuiu, Bolba;
Antrenor: Jose Araujo.
CSM Târgoviște: Poole 21 puncte, Coker 20 puncte, Cosby 7 puncte, Fodor 4 puncte, Green 2 puncte, Toma 2 puncte;
Antrenor: C. Tănase.

După victoriile obținute în această seară de U” Cluj-Napoca, Olimpia CSU Brașov și Sepsi SIC Sf Gheorghe ultima necunoscută din careul de ași se va stabili duminică la Târgoviște.