Baschet | Victorie istorică pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare Foto: Facebook/Clubul Sportiv Municipal Târgoviște

Baschet | Victorie istorică pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare

(5 voturi)
Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au obţinut, duminică seară, în primul meci al  playoff-ul Ligii Naţionale, în deplasare la CSM Târgovişte, prima victorie din istorie în faţa clubului dâmboviţean.
Sătmărencele au câștigat la o diferență de 12 puncte primul sfert (21-9), diferență care s-a dovedit a fi decisivă până la finalul meciului. Începutul sfertului secund a fost dominat de fetele lui Araujo care au condus cu 29-11 la jumătatea sfertului secund, iar la pauza mare CSM Satu Mare a intrat cu un avantaj de 16 puncte (35-19).
În partea a doua a meciului sătmărencele au continuat să conducă și, chiar dacă au pierdut sfertul trei la o diferență de o posesie (17-14), au încheiat ultimele zece minute ale jocului la egalitate, 15-15, iar avantajul consistent acumulat în prima partea a meciului s-a dovedit hotărâtor, sătmărencele câștigând cu scorul de 64-51.
Este prima victorie a echipei CSM Satu Mare în istoria confruntărilor directe între cele două cluburi, CSM Târgovişte câştigând până duminică 32 de meciuri, cinci dintre ele fiind înregistrate în acest sezon.
Meciul doi din play-off se va juca joi, 30 martie, de la ora 18:00, în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare.

CSM Târgovişte 51 - 64  CSM Satu Mare (9-21, 10-14, 17-14, 15-15)
Sala: Sporturilor Târgoviște;